Prečo je kyselina listová v tehotenstve taká dôležitá?

Prečo je kyselina listová v tehotenstve taká dôležitá?

Aj pol roka pred otehotnením

Jasné, niekedy sa ťažko plánuje. No ak ste si s partnerom povedali, že idete do toho, ideálne je začať s vyšším prísunom kyseliny listovej aj tri mesiace pred plánovaným otehotnením a pokračovať, hlavne v celom prvom trimestri. Kyselina listová je totiž pre plod najdôležitejšia práve na začiatku tehotenstva. Jej nedostatkom môže byť budúca maminka unavená, až vyčerpaná. Prejaviť sa však jej nedostatok môže aj vývojovými poruchami plodu, jeho spomaleným vývojom či predčasným pôrodom. Kyselina listová je nevyhnutná pre tvorbu červených krviniek a znižuje riziko srdcových chorôb.

V ktorých potravinách ju nájdeš?

V špenáte, brokolici, špargli, reďkovkách, kapuste, šaláte, v karfiole, zemiakoch, paradajkách, v mäse a rybách, v mlieku, vajciach, v kvasniciach, v strukovinách, cereáliách, orechoch, či v citrusovom ovocí.

Pozor, tepelnou úpravou sa ničí!

Kyselina listová citlivo reaguje na vysoké teploty, kyslík a svetlo. Takže ak ju tepelne upravuješ, zle alebo príliš dlho skladuješ, môžeš stratiť až 95 % tohto vitamínu.

Potrebuješ dvojnásobnú dávku

Počas tehotenstva je takmer nemožné prijať dostatok kyseliny listovej prostredníctvom stravy. Preto je vhodné užívať niektorý z výživových doplnkov s jej obsahom. Zatiaľ čo pred tehotenstvom je potreba kyseliny listovej okolo 400 mikrogramov, počas tehotenstva sa jej potreba zvýši až o 50 %! Navyše sa v tele veľmi rýchlo spotrebováva, najmä ak čakáš dvojičky alebo ďalšie dieťatko s krátkym časovým odstupom.

Nepredávkuješ sa, neboj

Kyselina listová totiž patrí do skupiny vitamínov rozpustných vo vode, jej prebytočné množstvo skrátka „vycikáš“.

Dôležitá aj pre krásu

Je prirodzeným stimulátorom rastu vlasov, pretože podporuje vstrebávanie dôležitých živín z potravy do tela. Vlasy tak dostávajú potrebnú výživu pre svoje zdravie, silu a rast. Nájdeš ju napríklad aj vo vitamínoch na vlasy, špeciálne vyvinutých pre tehotné a dojčiace mamičky. LOVE IS IN THE HAIR - MAMIČKY obsahujú tiež vitamíny B, C, D, E, biotín, selén, zinok, magnézium a jód. Sú bez lepku, bez laktózy, vegetariánske, netestované na zvieratách. A hlavne, nie sú vo forme tabliet, ale vo forme sladkých chutných gumíkov.