Selén

Najväčšie prínosy selénu

Výživové prípravky obsahujúce selén, ako aj potraviny, ktoré ho obsahujú, skutočne pomáhajú pri zabezpečení optimálnych hladín selénu pre zdravé a husté vlasy.

Výhodou selénu je, že podporuje rast vlasov. Selén je súčasťou selenoproteínov, ktoré stimulujú vlasové folikuly s cieľom podporiť zdravý rast vlasov. Ak selén v tele chýba, často dochádza k zníženiu množstva selenoproteínov, čo vedie k zníženiu rastu až vypadávaniu vlasov.

Selén slúži aj ako prevencia pred tvorbou lupín, respektíve znižuje ich výskyt a pomáha v ich účinnom odstraňovaní. To je dôvod, prečo vo forme sulfidu selénu tvorí súčasť špeciálnych vlasových prípravkov na odstraňovanie lupín.

Denný prísun doplnkov so selénom

Selén nájdeme aj v mnohých výživových produktoch na podporu rastu vlasov. Pozor však na možné predávkovanie. Pri užívaní doplnkov je nevyhnutné neprekročiť denné množstvá, inak hrozia vážne problémy.

Odporúčaný denný príjem selénu je 55 mikrogramov pre dospelého a cca polovičná dávka pre dieťa do 14 rokov. Tehotné a dojčiace ženy by mali naopak príjem selénu zvýšiť na 70 mcg za deň. Krátkodobo môže byť selén užívaný aj vo vyššom množstve – až do 400 mcg denne. Aj prípravky proti vypadávaniu vlasov obsahujú o niečo vyššie množstvá selénu, práve kvôli jeho priaznivému vplyvu na rast a kvalitu vlasov.

Selén možno okrem doplnkov výživy a kozmetických prípravkov čerpať aj zo stravy. Dobrým zdrojom selénu sú para orechy, huby a veľa druhov ovocia a zeleniny, taktiež mäso a vajcia.

Užívanie selénu na vlasy pozitívne vplýva aj na mnoho ďalších orgánov – je skvelou prevenciou srdcových chorôb, rakoviny a pôsobí ako antioxidant. Nedostatok selénu vyvoláva artritídu a osteoartrózu.