Príčiny rednutia vlasov a spôsoby, ako tomu predchádzať

Príčiny rednutia vlasov a spôsoby, ako tomu predchádzať

Dôvody, prečo dochádza k vypadávaniu a rednutiu vlasov sú rozmanité. Najčastejšie je za tým stres, zlá životospráva, hormonálna nerovnováha, rozličné ochorenia, genetické predispozície a nedostatok vlasových vitamínov a živín.

Ako sa vysporiadať s rednutím vlasov a naučiť sa tomu účinne predchádzať? Existujú spôsoby, ako zabrániť vypadávaniu vlasov u žien?

Rednutie vlasov

V momente, kedy sa začne skracovať doba aktívneho rastu vlasov – tzv. anagénna fáza, mení sa tvorba vlasových folikulov. Tie sú výrazne kratšie a tenšie, výsledkom čoho sú slabšie vlasy, a to spôsobuje rednutie vlasového porastu. Keď sa anagénna fáza zastaví úplne, postihnuté vlasové folikuly  prestanú vytvárať nové vlasy – dochádza k vypadávaniu vlasov. Prvým príznakom, že vlasy rednú, je často rozširujúca sa cestička. 

Vypadávanie ženských vlasov

Vo všeobecnosti ženy postihuje rednutie vlasov skôr ako mužov. Najrozšírenejšou formou rednutia a straty vlasov u mužov i žien je dedičná strata vlasov. V prípade žien je vypadávanie vlasov ovplyvnené aj ďalšími faktormi ako stres a hormonálne zmeny.

Prejavy straty vlasov u žien

U žien sa zvyčajne prejavuje strata vlasov inak. Nedochádza u nich k úplnej strate vlasov, ale k pozvoľnému rednutiu. Ženské vlasy rednú na celej hlave, najmä však na hranici vlasového porastu. Niekedy je rednutím najviac postihnuté temeno hlavy. Dedičná strata vlasov u žien len málokedy spôsobí úplnú plešinu.

Najbežnejšie dôvody rednutia vlasov

Vypadávanie vlasov je bežnou súčasťou života. To, či ide o závažnejší problém, signalizuje množstvo vlasov, o ktoré denne prídeme. Štandardne nám pri česaní alebo sťahovaní gumičky z vlasov vypadne zopár vlasov – priemerne je to do 200 vlasov každý deň. U žien je typické sezónne a hormonálne vypadávanie vlasov, najmä po pôrode. 

Väčšie vypadávanie a rednutie vlasov u žien môže spôsobovať nosenie nevhodnej pokrývky hlavy, časté umývanie a fénovanie vlasov, používanie nevhodných kozmetických prípravkov, ondulácia a farbenie vlasov. Za rednutím vlasov je však mnohokrát viac – môže ísť o jeden zo symptómov zdravotného problému, o ktorom často netušíme. Toto sú najčastejšie príčiny rednutia vlasov:

Dopady stresu na zdravie vlasov

Stres je strašiakom modernej doby a zapríčiňuje mnoho zdravotných komplikácií. Je to ovplyvnené zvýšenou produkciou voľných radikálov, ktoré napádajú a oslabujú vlasové cibuľky, čo vedie k rednutiu vlasov u žien. 

Mikrozápaly vlasovej pokožky

Mikrozápaly vlasovej pokožky sa radia k hlavným príčinám rednutia a vypadávania vlasov. Dochádza k nim, keď sa pokožka v okolí vlasových folikulov zapáli a oslabí vlasový korienok, čím sa znásobuje riziko dedičnej straty vlasov. 

Nevhodný účes škodí vlasom

Neprimerané vypadávanie vlasov a ich rednutie spôsobujú u žien aj nevhodné účesy. Rizikové sú najmä pevné drdoly a vrkoče stiahnuté gumičkami a sponkami. Vlasové folikuly sa totiž povolia a sú náchylnejšie na vypadnutie. Ako prevencia funguje občas si vlasy rozpustiť.

Strava a rednutie vlasov

Nevhodný životný štýl, predovšetkým nesprávne stravovacie návyky sú častou príčinou rednutia vlasov u žien rôzneho veku. Dôvodom sú chýbajúce živiny a vitamíny, ktoré posilňujú vlasové vlákno. Chýbať v pestrej strave by nemali ani bielkoviny, ktoré významným spôsobom ovplyvňujú rast, hrúbku a vypadávanie vlasov.

Vplyv diéty na rednutie vlasov

Neúmerné chudnutie a držanie redukčných diét telu a vlasom nepomáha. Prísna hladovka a pôst bez odborného dohľadu sú skutočne veľmi rizikové a zvyčajne vedú skôr k zdravotným ťažkostiam, než k želanému trvalému úbytku hmotnosti. Jednou z neželaných reakcií organizmu na stres, ktorým preň diéta bez pochýb je, je aj väčšie vypadávanie a rednutie vlasov.

Anémia ako dôvod riedkych vlasov

Anémia – chudokrvnosť je choroba, ktorý trápi predovšetkým ženy. V dôsledku zníženia množstva červených krviniek v tele dochádza k nedostatočnému prenosu kyslíka do buniek, a teda aj do vlasov. Často je príčinou anémie nedostatok železa, vitamínu B12, prípadne problémy s obličkami. Sprievodné symptómy ochorenia sú okrem rednutia vlasov aj zvýšená únava, slabosť a časté bolesti hlavy. To, či trpíte anémiou, sa dozviete z krvného testu a v rámci jej liečby zvyčajne stačí zmeniť jedálniček. 

Alopécia ako príčina rednutia vlasov

Alopécia je špecifické autoimunitné ochorenie, ktoré zapríčiňuje vypadávanie vlasov u mužov aj u žien. Často ide o dedičnú chorobu, avšak vyvolať ju môže tiež veľký stres, hormonálna nerovnováha a zlé stravovacie návyky. Pre toto ochorenie je typické vypadávanie vlasov v chumáčoch, vznik plešiny a extrémnom prípade vedie až k úplnej strate vlasov. Alopécia si vyžaduje lekársky dohľad a vhodne nastavenú liečbu. 

Štítna žľaza a vypadávanie vlasov

Štítna žľaza ovplyvňuje mnoho procesov v ľudskom tele. Okrem správnej produkcie hormónov vplýva aj na spotrebu energie. Ak poklesne produkcia štítnej žľazy, hrozí vypadávanie vlasov a spolu s tým aj priberanie, únava, rozštiepené nechty a vysušená pokožka. Na riešenie problémov je nutná lekárom nastavená hormonálna liečba, po ktorej by mali vlasy prestať rednúť a odznejú aj ostatné zdravotné ťažkosti. 

Vaječníky a ich vplyv na rast vlasov

Syndróm polycystických vaječníkov je stav, pri ktorom vaječníky produkujú abnormálne množstvo mužských hormónov – androgénov. To ovplyvňuje ženský cyklus a prejavuje sa to buď nadmerným ochlpením a rastom vlasov, alebo naopak ich stratou. Vhodná hormonálna liečba by mala zastaviť tento zdravotný problém žien.

Mylné predstavy o rednutí vlasov

  • Masírovanie pokožky hlavy prírodnými olejmi vylieči oslabené vlasy a zabraní ich vypadávaniu.
  • Stačí si oholiť hlavu a vyrastú nové, silnejšie vlasy.
  • Robenie stojky na hlave podporuje rast vlasov.
  • Existujú zázračné lieky, ktoré zaručia rast nových, hustejších vlasov.

Nič z vyššie uvedených tvrdení nie je vedecky podložené, a preto ich možno považovať za mylné spôsoby, ako zakročiť proti rednutiu a vypadávaniu vlasov.

Účinné spôsoby, ako predísť rednutiu vlasov

Nadväzujúc na príčiny vypadávania a rednutia vlasov je dobré začať od seba a skúsiť zmeniť každodenné zvyklosti. Ak si uvedomujeme, že žijeme pod neustálym stresom, v dôsledku čoho sme unavení, podráždení a nestíhame pravidelne a zdravo jesť, začnime s tým, že sa pokúsime o zmenu životného štýlu. Vniesť do života viac pohody a relaxu za pomoci cvičenia, dobrej hudby či správneho dýchania nie je také náročné, ako sa môže zdať. Chce to len odhodlanie a zvyk. V rámci relaxácie je skvelá masáž pokožky hlavy, ktorá je nielen príjemná, ale pomáha aj prekrviť pokožku. 

Pravidelné dopĺňanie vitamínov

Jedzte čo najviac čerstvej zeleniny a ovocia, naopak rafinovaným cukrom a nezdravým tukom je lepšie sa vyhýbať. Spolu s pravidelným dopĺňaním vitamínov skupiny B, antioxidantmi a omega-3 mastnými kyselinami, selénom, zinkom a železom doprajete vlasom všetko, čo potrebujú.

Správny pitný režim

V neposlednom rade je nutné sledovať si pitný režim. Ľudia, ktorí pijú málo, respektíve nevhodné nápoje, majú sklon k zvýšenému vypadávaniu a rednutiu vlasov – predovšetkým v oblasti kútov. Odporúčame piť čistú vodu v kombinácii s bylinkovými čajmi – výborný je rumančekový, žihľavový a nechtíkový čaj.

Jemná kefa na vlasy

Netreba zabudnúť na špeciálnu domácu starostlivosť o vlasy, ktorá ich nedráždi a uľahčuje česanie. Skvelé sú kefy s prírodnými štetinami, ktoré sú extra jemné a bez bolesti prečešú aj vlhké vlasy. Pokiaľ ide o účesy, noste rozpustené vlasy vždy, keď sa dá, respektíve sa vyhnite silnej gumičke a príliš upnutým sponám. Pozor aj na pričasté farbenie vlasov, to vlasom a ich hustote vôbec neprospieva. 

Kozmetické produkty s účinnými látkami na rast vlasov

Predchádzať vypadávaniu a rednutiu vlasov pomôže ženám aj kvalitná prírodná kozmetika bez obsahu škodlivín a umelých farbív. K dispozícii sú masky a účinné séra s obsahom účinných látok ako bambucké maslo a rozmarín na podporu rastu vlasov aj regeneračné šampóny s keratínom na riedke a poškodené vlasy.