5 účinných spôsobov, ako posilniť imunitu

5 účinných spôsobov, ako posilniť imunitu

Ako ste na tom s imunitou? Choroby sa vám vyhýbajú oblúkom alebo ste naopak často prechladnutí a neviete, čo s tým? Viete, čo skutočne zaberá a ako si posilniť imunitu?

 

Čo je to imunita?

Imunita je obranný systém ľudského tela, ktorej cieľom je vytvárať vnútornú a vonkajšiu ochranu pred vírusmi, baktériami a inými patogénmi, ktoré sú okolo nás a spôsobujú choroby. Pre jej lepšie fungovanie je dôležité, aby ju nič neoslabovalo, inak sme omnoho náchylnejší na rozličné ochorenia a nákazy.

Najčastejšie dochádza k oslabeniu imunity z dôvodu vyčerpanosti a pod vplyvom stresu. Škodia nám aj opakované choroby a užívanie antibiotík. Vtedy pomáha podporovať imunitu, a to týmito spôsobmi:

Kvalitný spánok

Štúdie dokazujú, že kvalita spánku veľmi vplýva na obranyschopnosť nášho organizmu. U ľudí, ktorí denne spia menej ako šesť hodín, respektíve je ich spánok prerušovaný, sa zistili zmeny génov. Pod vplyvom týchto zmien následne dochádza k poškodzovaniu imunitného systému, ktorý je oslabený a ľahšie napadnuteľný.

Odbúrajte stres

Dlhodobý stres ničí naše psychické aj fyzické zdravie a vplýva tiež na imunitu. Pod jeho vplyvom sa organizmus nestíha dostatočne rýchlo regenerovať, čo spôsobuje, že sme náchylnejší na napadnutie rozličnými chorobami a poruchami. Stres dokázateľne znižuje množstvo bielych krviniek (lymfocytov) v tele. Tie plnia dôležitú úlohu – bojujú proti infekciám. Čím je lymfocytov v tele menej, tým je pravdepodobnejšie ohrozenie vírusmi (nádcha, opary), ako aj inými ochoreniami.

Ako teda bojovať proti stresu? Každému vyhovuje niečo iné, ale v zásade platí – naučte sa relaxovať a osvojte si základy psychohygieny. Dôležité je vedieť vypnúť a odľahčiť svoju myseľ. Energiu vám dobije pobyt vonku, cvičenie aj dobrá kniha. Pokročilejší vedia relaxovať prostredníctvom meditácie alebo dychového cvičenia.

Hydratácia

Ľudské telo tvorí prevažne voda. Ovplyvňuje správne fungovanie všetkých dôležitých orgánov a procesov – aj imunitný systém. Dostatočné množstvo vody je potrebné pre plynulý pohyb lymfy (lymfatický systém) – tekutiny v obehovom systéme, ktorá v tele distribuuje cenné imunitné bunky.

Pravidelné dopĺňanie tekutín je nutné za každých okolností, nielen počas športu či pri inej fyzickej aktivite. Vodu z tela strácame prakticky neustále – pri močení či dýchaní, a preto je pre stopercentné fungovanie imunity nutné, aby sme neboli dehydrovaní.

Vitamíny

Vitamíny a posilnenie imunity – to jednoducho patrí k sebe. Voľbou číslo jeden je vitamín C, ktorý má antioxidačné účinky a chráni bunky pred voľnými radikálmi. Podporuje tvorbu bielych krviniek a jeho príjem sa odporúča zvýšiť aj v období zvýšenej psychickej alebo fyzickej námahy. Keďže si ho naše telo nevie uložiť a čerpať zo zásob, je nutné dopĺňať ho pravidelne, a to vo forme potravín, ktoré ho obsahujú, ale aj prírodných výživových doplnkov.

Okrem céčka sú pre imunitu dôležité vitamíny A, B6 a E. Nezabudnite ani na železo, zinok, meď a selén. Tieto živiny získate zo zeleniny a ovocia, ako aj z celozrnných výrobkov, semienok a orechov.

Črevná mikroflóra v rovnováhe

Imunita úzko súvisí s črevnou mikroflórou. Keďže v črevách prebieha väčšina imunitných procesov, ako aj produkcia antimikrobiálnych proteínov, vyskytuje sa tu až 70 % imunitných buniek. Nachádzajú sa tu milióny baktérií, húb, parazitov a vírusov, ktoré v tele zdravého jedinca spolu existujú v dokonalej symbióze. Viac ako 95 % z nich je pre naše telo prospešných, pričom podporujú imunitný systém a chránia nás pred vznikom infekcií. Problém nastáva v momente narušenia tejto rovnováhy, najčastejšie v dôsledku vonkajších aspektov – nedostatok vlákniny, nezdravá strava, časté užívanie antibiotík. Vtedy je najvyšší čas doplniť si probiotiká a prebiotiká, či už konzumáciou kefíru, jogurtov s probiotickou kultúrou, prípadne sú dostupné aj výživové doplnky na podporu imunity s obsahom cenných bifidobaktérií a laktobacilov.