Inozitol v ľudskom tele

Inozitol sa často prirovnáva k vitamínom. Je podobný ako cukrový alkohol, ktorý sa objavuje v telesných tkanivách a mnohých potravinách. Niekedy sa zvykne označovať ako vitamín skupiny B, pravdou však je, že to nie je vitamín. Bunky v ľudskom tele sú totiž schopné vyrobiť dostatočné množstvo inozitolu, ktorý následne v našom tele spolupracuje s niekoľkými vitamínmi skupiny B - pyridoxín – B6, kyselina listová – B9 a kyselina pantoténová – B5.

Účinky inozitolu na vlasy

Inozitol je jednoduchý sacharid, ktorý je často považovaný za vitamín skupiny B. Nachádza sa prirodzene v telesných tkanivách. Inozitol zohráva dôležitú úlohu v membránach okolo našich buniek a pomáha kontrolovať vstup a výstup určitých látok a enzýmov, čo má za následok ďalšie fungovanie nášho tela. Za všetky spomeňme prepojenie inozitolu s tzv. “hormónmi šťastia” - sérotonínom, dopamínom a glutamínom, ktoré pozitívne vplývajú na mozgové a psychické zdravie človeka, a teda aj na zdravie vlasov.

Jednou z deviatich foriem inozitolu je myoinozitol. Ide o jeho najstabilnejšiu verziu, ktorá tvorí bežnú zložku doplnkov výživy. Prispieva totiž ku kontrole látok, ktoré vstupujú a vystupujú z našich buniek.