Ako zinok ovplyvňuje vlasy?

Dostatok zinku podporuje rast a zdravie vlasov či nechtov. Ak ho je v tele nedostatok, môže to viesť k vzniku závažných ochorení – napríklad k alopécii (vypadávanie vlasov v chumáčoch).

Podstatné je udržať si rovnováhu tejto živiny a sledovať, čo ho máme dostatok, ale nie nadbytok. Predávkovanie každým vitamínom a minerálom môže mať negatívny vplyv na naše zdravie. A tak, ako vedie k vypadávaniu vlasov málo zinku, aj priveľa ho vlasom skôr škodí.

Výživové doplnky s obsahom zinku

Prítomnosť vysokej hladiny zinku v našom organizme nepriaznivo vplýva na vstrebávanie ďalších minerálov, podporuje produkovanie testosterónu a vytvára hormonálnu nerovnováhu, čo má za následok rednutie a vypadávanie vlasov.

Zinok je dôležité dopĺňať tak v strave, ako aj formou vlasových výživových produktov ideálne v nižších množstvách. Priemerný dospelý muž by mal prijať asi 11 mg zinku každý deň, dospelá žena 8 mg zinku denne.

V zásade platí, že ak sa stravujeme zdravo a vyvážene, mali by sme mať zinku dostatok. Prírodným zdrojom zinku sú morské plody, červené mäso a hydina, cícer, orechy (mandle, kešu), vaječný žĺtok, mliečne výrobky či sója.

Avšak mnohé poruchy, vylúčenie mäsa z jedálnička, alkoholizmus či gravidita často vedú k zníženiu hladiny zinku v tele. Vždy je preto dobré ho prijímať aj prostredníctvom doplnkov výživy, najlepšie v kombinácii so selénom, čo je spoľahlivá dvojica látok na podporu rastu vlasov.