Máte vymeniť šampón, farbu na vlasy alebo si doplniť vlasové vitamíny? Príčin, prečo vlasy trpia, je mnoho, našťastie sú spôsoby, ako to napraviť a znovu sa tešiť z krásnej a zdravej hrivy.
Prevencia pred zničením vlasových končekov
Poškodené až zničené vlasy neodstránite bez námahy. Je dôležité zistiť, čo je za tým a následne to riešiť. V rámci základnej starostlivosti o vlasy a prevencie pred ich nadmerným vysúšaním a lámaním je nutné pravidelné podstrihnutie – ideálne aspoň každé tri mesiace a tiež šetrné zaobchádzanie s vlasmi. Vlasy nezaťažujte častým farbením, žehlením a fénovaním. Nerobia im dobre chemické zložky v šampónoch a kondicionéroch, aj prípravkom s alkoholom sa úplne vyhnite. Ak sa dá, preferujte prírodné produkty bez škodlivín .
Vlasy nikdy nečešte, keď sú mokré. Veľmi dôležité je vlasy vyživiť aj zvnútra, a to vhodnými minerálmi a vitamínmi, ktoré sú obsiahnuté v potravinách, ako aj v špeciálnych prípravkoch pre rast, hustotu a lesk vlasov.
Najčastejšie príčiny zničených vlasov
V prípade, že vás už trápia zničené vlasy, musíte pátrať po príčine. Je dôležité zistiť, čo to spôsobilo a snažiť sa tomu predísť.
K častým príčinám rozštiepených končekov vlasov patria:
- nevhodné šampóny a ostatné vlasové produkty s agresívnym zložením,
- zlá kefa a hrebeň, ako aj nesprávny spôsob česania vlasov (nikdy si ich nečešte, kým nie sú vysušené),
- fénovanie horúcim vzduchom,
- diéty a nedostatok výživy v strave,
- neprimerané požívanie alkoholu a iných návykových látok.
Zbavte sa polámaných končekov
Na vlasy s rozštiepenými končekmi výborne zaberá pravidelné strihanie. Stačí vlásky skrátiť o pár milimetrov každý druhý-tretí mesiac a efekt v podobe oživených končekov sa určite dostaví. V prípade, že si veľmi potrpíte na dlhé vlasy a podstrihnutie niekoľkokrát do roka je vám proti srsti, prípadne sa bojíte straty zdravých vlasov, koledujete si nielen o zničené končeky, ale aj o poškodenie vlasovej kutikuly.
Pomoc z prírody pre zničené vlasy
Vlasom pomáha nielen šetrné zaobchádzanie a pravidelná návšteva kaderníčky, ale aj masáže olejmi . Na zničené končeky vlasov sú prírodné oleje (kokosový, arganový, mandľový, jojobový, olivový) hotovým zázrakom. Stačí si z nich urobiť minimálne raz do týždňa zábal, votrieť do namáhaných vlasov a nechať účinkovať.
Neodškriepiteľné regeneračné účinky na vlasy má aj med , preto je obľúbenou súčasťou domácich vlasových masiek. Med na končeky vlasov naneste v primeranom množstve a nechajte pôsobiť niekoľko minút. Už len umyte šampónom a oživené vlasy sú na svete.
Stop poškodeným končekom vlasov
Alfou a omegou krásnych zdravých vlasov je vhodná každodenná starostlivosť. Po umývaní vlasov používajte aj kondicionér podľa typu vlasov . Raz týždenne ho zameňte za regeneračnú masku či sérum, ktoré si vmasírujte do mokrých vlasov a po dobe pôsobenia vlasy dôkladne opláchnite. Niektoré prípravky sa ani zmývať nemusia, keďže sa aplikujú do suchých vlasov.
Je to prevencia vlasov nielen pred ničením a lámaním vlasových končekov, ale taktiež je to extra hydratácia a ochrana pri ďalších úpravách – česaní, sušení a tvarovaní vlasov.
Určite oceníte, že balzamy a masky nezanechávajú na vlasoch nepríjemný pocit mastnoty. Mnohé prípravky sú naviac obohatené o kolagén, keratín či proteíny, čo vaše vlásky rozhodne privítajú.
Výživa zničených vlasov zvnútra
Okrem pravidelného zastrihávania a používania dobrých vlasových prípravkov nezabúdajte ani na cenné vitamíny a minerály ako biotín či magnézium, ktoré by v tele nemali chýbať. Inak hrozí okrem lámania končekov aj vypadávanie vlasov, ich skoré mastenie a strata lesku.
S vlasovými vitamínmi Bloom Robbins pre rast a hustotu vlasov sa o vaše vlasy viac báť nemusíte. Stačí pravidelné užívanie a efekt v podobe zdravej hrivy sa čoskoro dostaví.